Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu!

Maszyna TBM właśnie dotarła do ściany szczelinowej komory odbiorczej, co oznacza, że tunel między wyspą Uznam a wyspą Wolin został wywiercony! Teraz Wyspiarkę czeka kolejne trudne zadanie – musi się przebić przez betonową ścianę i wejść do szybu.

Tunel w Świnoujściu będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce. Powstanie na odcinku od ul. Karsiborskiej na wyspie Uznam do skrzyżowania z ul. Duńską i ul. Fińską na wyspie Wolin – będzie miał łącznie około 3,2 kilometra. Odcinek drążony to ok. 1484 metry.

– To największe przedsięwzięcie w Świnoujściu. Fakt, że ta maszyna stoi za murem, za nami, jest niesamowicie ekscytujący – mówiła wczoraj (16.09.2021) Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska.

Maszyna TBM, nazwana przez mieszkańców Świnoujścia Wyspiarką, zatrzymała się ok, 1,5 metra przed ściana szczelinową komory odbiorczej. Czeka ją teraz interwencja hiperbaryczna i sprawdzenie narzędzi. Jeśli przegląd przejdzie pozytywnie, to jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu zacznie się przewiercać przez  ścianę szczelinową, by wejść do komory odbiorczej. Proces ten może potrwać kilka dni.

Szyb odbiorczy już wcześniej został wypełniony wodą. Ma to zrównoważyć ciśnienie podczas przewiercania ściany szczelinowej i wchodzenia do niej głowicy maszyny TBM. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za dwa tygodnie maszyna będzie się już znajdować w szybie odbiorczym, z którego będzie można odpompować wodę.

Pół roku wiercenia

W ostatnich metrach Wyspiarce towarzyszył m. in. Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska.

– Ten tunel staje się faktem. Przed momentem byliśmy świadkami układania ostatnich trzech pierścieni. To epokowe wydarzenie. Ogromnie się z tego cieszę. Tunel będzie służył nie tylko mieszkańcom Świnoujścia i turystom, ale całej Polsce – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.

Maszyna TBM, która przewiercił tunel pod Świną, przypłynęła na statku z Chin, rozłożona na części. Jej tarcza ma 13,46 metrów średnicy i waży 280 ton. Wyspiarka składa się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic.  Montowano ją przy pomocy gigantycznych dźwigów – częściowo na powierzchni, a częściowo w specjalnie przygotowanej komorze startowej. To tam Wyspiarka rozpoczęła drążenie. Jednocześnie wierciła tunel,  usuwała urobek i montowała betonowe pierścienie obudowy, z których każdy waży od 75 do 100 ton. Dotarcie do komory odbiorczej zajęło jej około pół roku.

Przewiercenie się z wyspy Uznam na wyspę Wolin nie oznacza jednak końca prac. Tunel ma teraz przekrój kolisty, tak jak tarcza maszyny TBM. Aby mogły się nim poruszać pojazdy, należy jeszcze wykonać płytę, na której będzie zlokalizowana jezdnia. Pod jezdnią zostanie umieszczona galeria ewakuacyjna wraz z większością instalacji tunelu. Ważnym elementem będą również wyjścia awaryjne do galerii, które wymagają przebicia się poza obudowę tunelu. Wykonywane zostaną również systemy wentylacji, przeciwpożarowe, zarządzania ruchem i monitoringu.

Najdłuższy podwodny tunel w Polsce

Wydrążony tunel w najgłębszym miejscu znajduje się ponad 10 metrów pod dnem cieśniny. Sama Świna ma tam głębokość ok. 13,5 metra. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce (1484 metry tunelu drążonego TBM, natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 m). Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów.

Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.

Koszt tej inwestycji to blisko 912, 5 miliona złotych, z czego prawie 775, 7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace zakończą się w III kwartale 2022 roku. Potem muszą odbyć się jeszcze odbiory konieczne do dopuszczenia tunelu do ruchu.

Liczba odwiedzin: 461254
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 r.