Wyspiarka dotarła do szybu odbiorczego!

 Wyspiarka przewierciła już  betonową ścianę szczelinową komory odbiorczej na wyspie Wolin, a więc dotarła do mety. Aby zrównoważyć ciśnienie podczas wchodzenia głowicy TBM do szybu, wcześniej napełniono go wodą.

Maszyna TBM sprawnie i bezpiecznie pokonała trasę z komory startowej na wyspie Uznam do wyspy Wolin. Teraz jest wprowadzana do komory odbiorczej. Ponieważ Wyspiarka wykonała swoją pracę, wkrótce będzie można ją zdemontować, do czego już trwają przygotowania.

Poza tym na wyspie Wolin prowadzone są roboty wykończeniowe konstrukcji rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową.

Nieustanie przygotowywana jest też infrastruktura drogowa i przebudowywane są sieci uzbrojenia terenu.

Co na wyspie Uznam?

Z kolei po drugiej stronie cieśniny, na wysypie Uznam, kontynuowane są roboty m. in. w rejonie komory startowej, gdzie Wyspiarka zaczynała pracę. Trwa uszczelnienie ścian szczelinowych, wiercenie otworów, wykonywanie bruzd w ścianach szczelinowych i wklejanie prętów pod wsporniki stropu pośredniego. Wykonywane jest również zbrojenie, szalowanie i betonowanie wsporników stropu pośredniego.

Montowana jest platforma jezdna (maszyny TD) w komorze startowej, by możliwe było wykonywanie wsporników w tunelu.

Prace prowadzone są także na odcinku od segmentu S1 do S11. Trwają tam roboty wykończeniowe konstrukcji rampy i jej uszczelnianie.

Nadal odbywa się prefabrykacja tymczasowej konstrukcji usztywniającej dla drugiego wyjścia ewakuacyjnego. Powstają też prefabrykaty na konstrukcje wewnętrzne w tunelu.

Dodatkowo trwają roboty fundamentowe dla Budynku Centrum Obsługi i Trafo K3.

Po tej stronie Świny, czyli na wyspie Uznam, również kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Liczba odwiedzin: 453518
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.