Tak powstaje konstrukcja pod jezdnię w tunelu.

Na budowie najdłuższego w Polsce podwodnego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin gotowe są już niemal wszystkie elementy konstrukcji pod przyszłą jezdnię dla samochodów.

Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska. – Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km długości, a samego tunelu drążonego metodą TBM niemal 1,5 km. 

Jak powstają elementy (prefabrykaty) pod jezdnię?

Proces powstawania prefabrykatów można podzielić na kilka etapów  – wyjaśnia Jacek Król, Inżynier Rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrentz, które prowadzi nadzór nad inwestycją. –  To przede wszystkim przygotowanie form: czyszczenie, spryskanie środkami antyadhezyjnymi, które zapobiegają przywieraniu świeżego betonu do form,  a następnie montaż akcesoriów. Następnie przygotowane wcześniej kosze zbrojeniowe są wkładane do tych form przy pomocy suwnicy, a potem zalewane batonem. Dalej, w trakcie dojrzewania betonu, prefabrykaty są poddawane obróbce cieplnej. Rozformowane elementy są układane na placach składowych w pozycji gotowej do ich do transportu.

W tunelu prefabrykaty będą ze sobą połączone konstrukcyjnie przy pomocy śrub. Na
stykach zostaną uszczelnione specjalną masą wypełniającą i zapewniającą właściwe warunki ochrony przeciwpożarowej.

Jako pierwsze będą układane elementy typu „U” na wcześniej wykonanej podlewce z drenażem. Następnie filigrany, które opierają się na dolnych wspornikach i prefabrykatach „U”. Jako ostatnie zostaną zamontowane płyty sufitowe.

Największą trudnością będzie dokładne ułożenie prefabrykatów, zapewnienie szczelności między wszystkimi elementami i oczywiście odpowiednia organizacja pracy w tunelu – dodaje Jacek Król.

Według harmonogramu prac montaż prefabrykatów rozpocznie się w marcu. Będą układane za pomocą maszyn, które służą również do betonowania i deskowania wsporników. Jedna z takich maszyn ma już specjalne urządzenia do podnoszenia elementów konstrukcji jezdni, druga jest do tego przygotowywana.

Oprócz prefabrykatów w tunelu zbrojone i wylewane są wsporniki, na których opierają się płyty sufitowe oraz filigrany pod płytę jezdną.

Co jeszcze dzieje się na budowie tunelu?

Na wyspie Uznam zakończono demontaż konstrukcji startowej dla maszyny TBM, która wydrążyła tunel. Natomiast w samym tunelu zakończyło się wiercenie i wklejanie kotew pod wsporniki dla prefabrykatów. Rozpoczęto przygotowania do wykonania ściany dociskowej na wlocie do tunelu TBM.

Najważniejsze w tej chwili są jednak przygotowania do budowy dwóch wyjść ewakuacyjnych, które powstaną przy zastosowaniu metody mrożenia (w sumie będą cztery wyjścia ewakuacyjne). Aktualnie trwa montaż instalacji mrożeniowej: prace wiertnicze, instalacja rur mrożeniowych i technologicznych.

Poza tym demontowane i wywożone z placu budowy są elementy systemu Stacji Separacji Płuczki (STP). W Budynku Centrum Obsługi, który powstaje po stronie wyspy Uznam trwają ogólnobudowlane prace wykończeniowe. Do odbioru przygotowywane jest również przyłącze sieci wodociągowej.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Resztę finansuje Inwestor Gmina Miasto Świnoujście z własnego budżetu.

Inwestorem zastępczym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą: konsorcjum PORR/ Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.

Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Liczba odwiedzin: 453087
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.