Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”.

W marcu potężna maszyna TBM (ang. tunnel boring machine) rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. A już dziś Prezydent Świnoujścia i wykonawca tunelu konsorcjum PORR – Gülermak ogłaszają konkurs na jej nazwę. Jesteś mieszkańcem Świnoujścia? Ten konkurs jest właśnie dla ciebie. Główną, ale nie jedyną, nagrodą jest 2 tysiące złotych.

Tunel w Świnoujściu będzie najdłuższą podwodną przeprawą w Polsce. Część podwodna będzie miała 1484 metry.  Gigantyczna maszyna TBM, która ją wydrąży pod dnem Świny, ma ponad 105 metrów długości i waży 3.120 ton. Aktualnie trwa jej montaż w komorze startowej na wyspie Uznam, skąd rozpocznie drążenie tunelu. Sam montaż ma zakończyć się w lutym. Potem maszyna przejdzie jeszcze rozruch technologiczny, a w marcu wystartuje.   

Zgodnie z tradycją przed rozpoczęciem drążenia tunelu TBM musi otrzymać imię swojej patronki. Na przykład w Gdańsku była to pomorska księżniczka Damroka, Warszawie przy budowie metra były to Maria i Anna, a Łodzi –  Katarzyna i Faustyna.

Chcemy, aby imię maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu, było wybrane przez świnoujścian spośród propozycji nadesłanych również przez świnoujścian – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym (od 27 stycznia do 7 lutego 2021) każdy mieszkaniec Świnoujścia, który ukończył 13 lat będzie mógł przesłać e-mailem swoją propozycję imienia na adres bik@um.swinoujscie.pl

Potem spośród wszystkich nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybierze 5 imion, na które od 12 do 24 lutego 2021 można będzie głosować na stronie internetowej Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl

Oczywiście zwycięży imię, które otrzyma najwięcej głosów. Oprócz głównej nagrody, autorzy pozostałych propozycji, które znajdą się w II etapie, wezmą udział w wizycie na placu budowy, otrzymają też promocyjne upominki.

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl bezpośredni link:

http://www.swinoujscie.pl/pl/news/content/16088

Inwestorem budowy tunelu pod Świną jest Gmina Miasto Świnoujście. Koszt tej inwestycji to 912 462 026,68 PLN, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 775 677 722,67 PLN. Prace zakończą się w ostatnim kwartale 2022 roku. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak. Inwestorem zastępczym GDDKiA oddział Szczecin, zaś nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz.

Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Liczba odwiedzin: 453087
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.