Świnoujście buduje tunel. Jakie imię dla wielkiego kreta?

12 lutego 2021 roku rusza głosowanie nad imieniem dla wielkiej maszyny TBM, która wkrótce rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny. Z pięciu proponowanych imion internauci wybiorą jedno. Dobrawa, Wisna, Victoria, Nereida czy Wyspiarka?  Która z propozycji zdobędzie przychylność głosujących i zostanie patronką maszyny? Przekonamy się już za dwanaście dni. Głosowanie potrwa do 24 lutego 2021 włącznie. Jeszcze w lutym zaplanowany jest chrzest maszyny i jej pierwsze uruchomienie.

Na konkurs na nazwę TBM napłynęło 301 propozycji. Nie wszystkie były zgodne z regulaminem. Najczęstszym błędem było podanie propozycji nazwy rodzaju męskiego i brak oświadczenia proponującego, że jest mieszkańcem Świnoujścia, który ma ukończone 13 lat oraz danych kontaktowych. Ostatecznie zgodnych z regulaminem było 99 propozycji. Część imion powtarzała się.

Zgodnie z regulaminem konkursu (dostępny na stronie www.swinoujscie.pl), komisja konkursowa wybrała pięć z nich, na które od dziś można głosować na oficjalnej stronie miasta www.swinoujscie.pl.

W składzie komisji konkursowej znaleźli się przedstawiciele: firmy PORR z konsorcjum, które buduje tunel, inwestora zastępczego szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, konsultanta wykonawcy inwestycji firmy Sweco oraz Urzędu Miasta Świnoujście. W sumie pięć osób.

– Nie było łatwo spośród wszystkich propozycji wybrać piątkę do dalszego etapu. Wiele było naprawdę ciekawych – przyznaje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, przedstawicielka Sweco i przewodnicząca komisji. – Zdecydowaliśmy w głosowaniu, a w wyborze niektórych propozycji  przeważyły ich związki z miastem bądź historią. Chcieliśmy by imiona wybrane do dalszego głosowania były symboliczne dla miejsca i inwestycji.

O ostatecznym wyborze imienia zdecydują internauci w głosowaniu. Na autora zwycięskiej nazwy czeka nagroda w wysokości 2 tys. złotych. A wśród dodatkowych nagród są: wizyta na placu budowy tunelu (w terminie uzgodnionym z wykonawcą inwestycji), udział w uroczystości nadania imienia maszynie oraz zestaw promocyjnych upominków.

BIK UM Świnoujście/Sweco

Czy Twoim zdaniem TBM (ang. tunnel boring machine), która wydrąży tunel pod dnem Świny, powinna nazywać się:

– DOBRAWA (żona Mieszka I)

– WISNA (legendarna córka piekarza z Karsiboru)

– VICTORIA (jako symbol zwycięstwa)

– NEREIDA (morskie zwierzątko żyjące w dnie Bałtyku, wg. mitologii greckiej nimfy morskie, znane z wielkiej urody.)

– WYSPIARKA (połączy dwie wyspy)

Link do sondy: Sondy – Świnoujście – kraina 44 wysp (www.swinoujscie.pl)

Liczba odwiedzin: 453518
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.