Rozbiórka drogi, wklejanie kotew, wykańczanie rampy. Co jeszcze na budowie tunelu?

Nie ustaje tempo prac na budowie tunelu pod Świną. Intensywne roboty są prowadzone zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. W ostatnim tygodniu m.in. zdemontowano stary układ drogowy w rejonie ronda Wolin. Nowe drogi powstają po obu stronach cieśniny. Podobnie jak sieć uzbrojenia terenu.

W ubiegłym tygodniu sporo działo się na wyspie Uznam, w komorze startowej, gdzie uszczelniano ściany szczelinowe i demontowano ramę oporową TBM.

Poza tym wykańczano i uszczelniano konstrukcję rampy, czyli odcinek od segmentu pierwszego do szesnastego.

Wciąż intensywnie pracuje zakład prefabrykacji, który wykonuje zbrojenia i prefabrykaty, wykorzystywane w tunelu.

Gołym okiem widać postęp prac przy budowie budynków Centrum Obsługi i stacji Trafo TK3.

Z kolei na wyspie Wolin, w komorze odbiorczej, w ubiegłym tygodniu kontynuowany był demontaż Wyspiarki. Wykonywano również łoże dla bram TBM. Zdemontowane elementy maszyny na bieżąco są przewożone na place składowe.

W rejonie segmentów R1 – R16 wykańczana jest konstrukcja rampy. W dalszym ciągu trwa także demontaż ściany szczelinowej, zamykającej komorę odbiorczą TBM od strony rampy.

A co wewnątrz tunelu? Prowadzone są prace związane z budową wyjść ewakuacyjnych. Trwa wiercenie otworów pod lance mrożeniowe. Kontynuowane jest także  wiercenie i wklejanie kotew pod wsporniki dla prefabrykatów. Nieustannie wykonywana jest prefabrykacja oraz montaż zbrojenia, a także deskowanie i betonowanie wsporników pod konstrukcje w tunelu TBM.

Liczba odwiedzin: 453517
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.