Rozbierają bramy zaplecza TBM, ścianę szczelinową i „ślepy tunel”

Wyciąganie bram zaplecza maszyny TBM – to kolejny etap rozbiórki Wyspiarki, która wydrążyła tunel pod Świną. Aby wydobyć maszynę z komory i tunelu, należy ją rozebrać na części. Zdemontowane elementy na bieżąco są przewożone na wcześniej przygotowane place składowe. Przypomnijmy, gdy „wielki kret” przypłynął z Chin do Świnoujścia składał się z ok. 100 zestawów, pomostu, trzech suwnic i tarczy.

Wielka rozbiórka Wyspiarki prowadzona jest głównie na wyspie Wolin. Ale to nie jedyne prace, jakie mają miejsce po tej stronie cieśniny Świny. Szyb odbiorczy, w którym maszyna zakończyła pracę, wciąż jest odwadniany i czyszczony.

Poza tym w rejonie segmentów R1 – R16 kontynuowany jest demontaż ściany szczelinowej, zamykającej komorę odbiorczą TBM od strony rampy.

Z kolei na wyspie Uznam trwają przygotowania do demontażu pierwszych pierścieni obudowy, czyli tzw. „ślepego tunelu”.

W dalszym ciągu pracowicie jest w zakładzie prefabrykacji, gdzie wykonywane jest zbrojenie dla prefabrykatów oraz prefabrykaty dla konstrukcji, które zostaną wykorzystane wewnątrz wydrążonego tunelu.

W samym tunelu kontynuowane jest wiercenie otworów pod lance mrożeniowe na obu wyjściach ewakuacyjnych. Dodatkowo odbywa się też wiercenie i wklejanie kotew, potrzebnych do montażu wsporników pod prefabrykaty. Prowadzona jest również prefabrykacja i montaż zbrojenia, deskowanie, a także betonowanie wsporników dolnych i górnych. Prace te są wykonywane z użyciem maszyny TULC.

Liczba odwiedzin: 455676
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 r.