Przed nami czas budowy tunelu w Świnoujściu

Przed nami czas budowy tunelu w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. To formalne pozwolenie na budowę stałego połączenia, które ma być dostępne dla kierowców we wrześniu 2022 roku. Wartość inwestycji, to kwota prawie 800 milionów złotych.

Decyzja Wojewody Zachodniopomorskiego posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza ona, że wykonawca ma możliwość niezwłocznego przystąpienia do prac budowlanych. Tym samym, po wielu latach oczekiwania, tunel w Świnoujściu przechodzi z fazy analiz, planów i projektów do realizacji robót budowlanych.

W ciągu najbliższego tygodnia wykonawcy zostanie przekazany plac budowy. W pierwszym etapie rozpocznie się sprawdzanie saperskie terenu inwestycji – przede wszystkim pod kątem ewentualnych niewybuchów z czasów II wojny światowej. Z początkiem przyszłego roku ruszą zasadnicze roboty związane z wykonywaniem szybu startowego tunelu po stronie wyspy Uznam.

Drążenie tunelu z komory startowej wykona maszyna o długości 100 metrów, której tarcza będzie miała średnicę prawie 14 metrów. Urządzenie zostało zamówione już przez wykonawcę w Chinach i będzie w pełni gotowe w maju przyszłego roku. Do Polski przypłynie w sierpniu. Drążenie powinno się rozpocząć na początku 2021 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku.

W wydrążonym tunelu oczywiście konieczne będzie wykonanie drogi wraz ze wszystkimi elementami niezbędnymi do jej funkcjonowania. Musi zatem powstać sama jezdnia wraz z położoną poniżej galerią ewakuacyjną. Ważne będą także urządzenia wentylacyjne i wszelkie systemy bezpieczeństwa. Do sprawnego funkcjonowania tunelu konieczny będzie także układ dróg dojazdowych.

Docelowo inwestycja będzie rozpoczynała się w okolicy terminala promów morskich, czyli w rejonie ulic Duńskiej, Fińskiej i Skandynawskiej. Wyjazd z tunelu po stronie wyspy Uznam zlokalizowany będzie w rejonie oczyszczalni ścieków, gdzie pojazdy wjadą na ulicę Karsiborską. Elementami układu drogowego będzie również rondo na wyspie Wolin i skrzyżowanie typu T na wyspie Uznam.

Na zdjęciach:

Uroczyste przekazanie zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej z udziałem m.in. Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, Wojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego, szefa zachodniopomorskiej GDDKiA Łukasza Lendnera oraz Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza.

źródło zdjęć: UM Świnoujście

Liczba odwiedzin: 457726
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 r.