Prace na budowie tunelu nie zwalniają

Roboty bitumiczne na powstających drogach, demontaż maszyny i systemu STP, produkcja prefabrykatów – tak w skrócie minął tydzień na budowie tunelu w Świnoujściu.

Wciąż trwają prace związane z czyszczeniem i demontażem maszyny TBM, która już dotarła do komory odbiorczej na wyspie Wolin.

Wkrótce zostanie też wycięta ściana tymczasowa między sekcjami R16 i R17, do czego właśnie trwają przygotowania.

Z kolei po drugiej stronie Świny, w komorze startowej, uszczelniane są ściany szczelinowe oraz płyta denna. Formowana jest też rampa zjazdowa od strony segmentu S11.

Ponieważ maszyna skończyła drążyć, rurociągi płuczkowe nie są już potrzebne, dlatego są demontowane.

Poza tym kontynuowana jest prefabrykacja tymczasowej konstrukcji podpierającej dla drugiego wyjścia ewakuacyjnego. Z wykorzystaniem maszyny TD trwa wklejanie prętów pod wsporniki konstrukcji wewnętrznej w tunelu.

Rozpoczął się również demontaż systemu STP, który służył do oddzielania płuczki wiertniczej od urobku. Sam plac przy stacji STP jest wyrównywany.

Co jeszcze dzieje się na budowie? M. in. w zakładzie prefabrykacji wciąż produkowane są prefabrykaty na konstrukcje wewnętrzne w tunelu – pod płytę jezdną (typ „U”) i filigrany oraz płyty sufitowe. Wykonane tam elementy na bieżąco są transportowane na plac składowy.

Cały czas odbywają się również prace drogowe po obu stronach Świny. W ubiegłym tygodniu zakończono roboty bitumiczne na wyspie Uznam. Nieustannie prowadzona jest także przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Liczba odwiedzin: 453519
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.