Już znamy jej imię. Tunel wydrąży Wyspiarka.

Dokładnie 1226 internautów wzięło udział w głosowaniu nad wyborem imienia dla potężnej maszyny TBM, która już za kilka dni rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny.  W piątek 5 marca 2021 r. odbędzie się uroczystość nadania imienia maszynie. Zaraz potem TBM już jako Wyspiarka ruszy drążyć tunel.

Głosowanie trwało od 12 do 24 lutego 2021r.  Do wyboru było pięć nazw, które komisja konkursowa wybrała spośród propozycji zgłoszonych przez mieszkańców Świnoujścia. Z jednego numeru IP można było oddać tylko jeden głos.

Oto oficjalne wyniki:

Wyspiarka (połączy dwie wyspy) – 581 głosów

Wisna (legendarna córka piekarza z Karsiboru) – 185 głosów

Dobrawa (żona Mieszka I) – 166 głosów

Victoria (jako symbol zwycięstwa) – 147 głosów

Nereida (morskie zwierzątko żyjące w dnie Bałtyku, wg. mitologii greckiej nimfy morskie, znane z wielkiej urody) – 147 głosów

Pomysłodawcami zwycięskiej nazwy TBM są trzej świnoujścianie Jakub Rudziński, Jarosław Pluszyński oraz Robert Szepke. Komisja konkursowa zdecydowała o podwyższeniu kwoty nagrody do 2.100 złotych. Tym samym każdy z trójki laureatów otrzyma po 700 złotych. Oprócz tego panowie wezmą udział w uroczystości nadania imienia i rozpoczęcia drążenia tunelu.

Autorzy pozostałych czterech propozycji, na które można było głosować, w nagrodę wezmą udział  w wizycie na placu budowy tunelu (w terminie uzgodnionym z wykonawcą inwestycji).

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie na imię naszego „wielkiego kreta”, a panom, których propozycja wygrała, serdecznie gratuluję – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i dodaje:  – Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka.

Ze względu na panujące warunki epidemiczne uroczystość będzie transmitowana w Internecie na oficjalnej stronie Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl oraz kanale You Tube/Świnoujście Miasto i Facebooku/Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Początek transmisji – piątek 5 marca o godzinie 12.00.

Już dziś  serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tym wydarzeniu, abyśmy mogli razem świętować tę historyczną – dla nas świnoujścian, ale nie tylko – chwilę – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Tekst i fot. BIK UM Świnoujście/Sweco

Liczba odwiedzin: 453510
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.