Dzieje się na budowie tunelu

35 – tyle dwumetrowych pierścieni maszyna TBM zamontowała w tunelu w ubiegłym tygodniu. Razem Wyspiarka ułożyła już 170 ringów półtorametrowych oraz 393 dwumetrowe. Tunel ma 1041 metrów długości.

Maszyna drąży już po stronie wyspy Wolin. A tam, w komorze odbiorczej, prowadzone są prace przygotowawcze, które umożliwią demontaż Wyspiarki, gdy skończy wiercenie. Moment ten nie będzie jednak oznaczać końca budowy. Należy wykonać potem płytę, na której będzie zlokalizowana jezdnia, a pod nią galeria ewakuacyjna.

Aby ruch był płynny, prace są prowadzone nie tylko na odcinku drążonego tunelu. W dalszym ciągu po obu stronach Świny przebudowywane i budowane są sieci uzbrojenia terenu i infrastruktury drogowej oraz prowadzone są prace drogowe.

Poza tym na wyspie Uznam trwają przygotowania do budowy centrum obsługi i budynku Trafo K3.

W komorze startowej prowadzone są roboty przygotowawcze do wykonania wsporników pod strop pośredni.

W zakładzie prefabrykacji kontynuowane są przygotowania do produkcji prefabrykatów na konstrukcje wewnętrzne w tunelu TBM. Cały czas obywa się też transport już gotowych segmentów obudowy tunelu do komory startowej. Przypomnijmy, łącznie w przygotowano 615 dwumetrowych i 170 półtorametrowych pierścieni. To dokładnie tyle, ile potrzeba do obudowania całego tunelu.

W zakładzie konstrukcji stalowych trwa prefabrykacja tymczasowej konstrukcji podpierającej dla wyjść ewakuacyjnych tunelu.

Z kolei w zakładzie STP trwa separacja urobku i płuczki wiertniczej.

Liczba odwiedzin: 453087
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.