Budowa tunelu w Świnoujściu. Z wyspy na wyspę w cztery minuty.

Około dwóch minut powinno zająć przejechanie 1484 metrów podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Kolejne dwie  – przejazd drogami dojazdowymi.

Ponad 82% prac przy budowie podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin zostało już wykonane. W mieście oprócz tunelu powstaje także nowy układ drogowy, a ruch pojazdów wspomagany będzie przez inteligentny system zarządzania.

Prace przy wykonywaniu jezdni, kanałów i dróg ewakuacyjnych w tunelu oraz wielu innych branż toczą się intensywnie.

Mamy już wjazdy/wyjazdy z tunelu na obu wyspach. Trwają prace na drogach dojazdowych – mówi I Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. –  W samym tunelu zakończone są prace przy wyjściach ewakuacyjnych. Wykonawca konsorcjum PORR/Gülermak deklaruje, że do końca tego roku zakończy roboty budowlane. Później tunel będzie wyposażany we wszelkiego rodzaju instalacje zapewniające jego prawidłowe funkcjonowanie. Pozostaje nam wierzyć, że wykonawca wywiąże się z tego terminu, który dziś deklaruje i w przyszłym sezonie letnim przejedziemy już tunelem.

Aktualne prace na wyspie Wolin….

Na wyspie Wolin w komorze odbiorczej TBM wykonywane są prace przy konstrukcji szachtu i klatki schodowej ponad stropem górnym,  a sam strop przygotowywany pod izolację i zasypkę do poziomu posadowienia TK2. Na rampie i w części tunelu wykonanym metodą stropową trwają roboty wykończeniowe kap chodnikowych i barier energochłonnych. Montowane są także przepusty pod instalacje na ścianach szczelinowych. Na poszczególnych odcinkach trwają roboty drogowe, w tym budowa i przebudowa sieci oraz uzbrojenia terenu i infrastruktury drogowej.

Przy wyjściu ewakuacyjnym EE1 zakończono uciąglenie konstrukcji pod jezdnię, w tym układanie prefabrykatów oraz samą budowę klatki schodowej wewnątrz wyjścia EE1. Przy wyjściu ewakuacyjnym EE2 zakończono montaż wsporników dolnych. Budowa klatki schodowej wewnątrz wyjścia EE2 jest kontynuowana, podobnie jak montaż instalacji infrastruktury w tunelu. W kanałach technologicznych trwa wylewka. Prefabrykaty są uszczelniane.

W samym wyjściu ewakuacyjnym żelbetonowa obudowa jest już dawno przygotowana, ale musimy jeszcze wykonać pewne elementy komunikacyjne – mówi Inżynier Rezydent Jacek Król z konsorcjum SWECO/ Lafrentz, które nadzoruje wykonywane prace. – Trzeba będzie wprowadzić prefabrykaty, zazbroić i zabetonować tę płytę, a także wykonać brakujące elementy kanału wentylacyjnego. Pręty kotwiące są już wklejone, element wspornika jest uzbrajany i betonowany. Potem trzeba będzie ustawić prefabrykat.

… i wyspie Uznam

W komorze startowej na wyspie Uznam kontynuowane są roboty nad konstrukcjami wewnętrznymi i zewnętrznymi ponad stropem górnym, a także przygotowanie konstrukcji pod izolację po stronie zachodniej. Na rampie wykonywany jest montaż konstrukcji pod elewację (panele aluminiowe) oraz próbny montaż już samych paneli. W budynku Biura Centrum Obsługi oraz w budynku Trafo TK3 trwają roboty wykończeniowe i instalacyjne prace wewnętrzne, jak również implementacja systemów sterowania infrastrukturą tunelową na terenie magazynu oraz prace programistyczne. W budynku Trafo TK1 wykonywana jest konstrukcja pod płytę fundamentową. W wentylatorni VC1 budowana jest konstrukcja pod suwnicę, a ściany są zbrojone i betonowane. Na placu budowy trwają prace porządkowe i utrzymaniowe.

Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak. Budowa tunelu jest aż w 85 procentach dofinansowana ze środków unijnych, resztę dokłada Gmina Miasto Świnoujście ze swojego budżetu.

Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i zbuduj. Umowę z wykonawcą podpisano 17 września 2018 roku. Otwarcie tunelu planowane jest na maj 2023.

Liczba odwiedzin: 453087
Projekt i wykonanie: M2 Studio

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 r.